
Kontakt „skóra do skóry” albo kangurowanie – nazwę tą zawdzięczamy podpatrzeniu świata zwierząt ?
Jak ważne jest pierwsze przytulenie?
Po porodzie położna kładzie nowo narodzone dziecko na klatce piersiowej mamy, owija je ogrzaną pieluszką lub becikiem. Tutaj zauważamy już dobroczynny wpływ kontaktu skóra do skóry – dziecko czuje bicie serca mamy, unosząca się klatka piersiowa podczas oddychania kołysze dziecko, a na dodatek jest ono ogrzewane ciepłem ciała mamy – to wszystko pozwala zmniejszyć stres poporodowy. U noworodka urodzonego siłami natury w dobrym stanie kontakt skóra do skóry powinien być nieprzerwany przez 2h. Po tym czasie można dokonać pomiarów dziecka – wtedy Mama i Tata dowiedzą się ile waży i mierzy ich dziecko. Kontakt skóra do skóry nie przeszkadza w dostawieniu noworodka do piersi! Po zapewnieniu wygodnej pozycji mamie położna pomaga dostawić dziecko do piersi – no i tutaj nadal możecie być przytuleni swoimi ciałami, często kiedy mama karmi na boku, mówimy że brzuszek maluszka przylega do brzuszka mamy. Są to wspaniałe chwile dla rodziców – można obserwować mały cud i być tak blisko siebie! Po upływie dwóch godzin od porodu noworodek zazwyczaj jest przewożony na oddział noworodkowy, gdzie zostaje ubrany, aby zadbać o jego komfort cieplny. Kiedy mama znajduje się już na oddziale położniczym zostaje jej przywiezione dziecko w specjalnym szpitalnym wózeczku. (Ważne jest to, żeby po szpitalnych korytarzach przemieszczać się z dzieckiem włożonym do wózeczka, a nie na rękach – minimalizujemy tutaj ryzyko upadku). Ale! Wracając do tematu! Po tym jak położna przywiezie mamie dziecko znowu możecie się przytulać! Przez tak długi czas Wasze dziecko było blisko serca mamy, dalej ta bliskość jest potrzebna!
Jeśli Wasze dziecko urodzi się drogą cięcia cesarskiego też może być kangurowane. Tutaj świetnie sprawdzają się tatusiowie! Kiedy mama jest jeszcze na sali cięć, a dziecko jest już na świecie można wykorzystać ten fakt i dziecko może być przytulone z tatą. Wtedy ojciec dziecka jest sadzany na wygodnym fotelu, zdejmuje koszulkę a położna kładzie noworodka na klatce piersiowej taty i okrywa ogrzanym kocykiem. Kiedy szykujecie się do planowanego cięcia cesarskiego, a co za tym idzie znacie wcześniej planowaną datę narodzin dziecka, ważne jest aby tata przygotowujący się do kangurowania nie użył w dniu narodzin dziecka perfum. Tata nie musi mieć ogolonej klatki piersiowej! ? Polecanym przez nas sposobem jest też zabranie ze sobą do szpitala pieluchy tetrowej wcześniej skolonizowanej przez „dobre bakterie” mamy ? Wtedy na życzenie mamy owijamy taką pieluszką kangurowanego noworodka. Po zakończonym kangurowaniu, jeśli mama jest w dobrym stanie dziecko może być dostawione do piersi.
Kangurowanie wcześniaków
Liczne badania i wieloletnie obserwacje dzieci przedwcześnie urodzonych dowodzą, że kangurowanie ma dobry wpływ na tą grupę dzieci. Często personel medyczny zachęca rodziców wcześniaków do stosowania tej metody, wtedy kiedy dziecko jest stabilne oddechowo i krążeniowo. Przebywanie w ten sposób wcześniaka z rodzicem pomaga zapewnić komfort cieplny, a dzięki bliskości dziecko staje się spokojniejsze. Kangurowanie dziecka skraca czas przebywania dziecka w inkubatorze!
Korzyści kontaktu „skóra do skóry”
Dla dziecka:
– Zmniejszenie stresu poporodowego
– Synchronizacja cieplna matki i dziecka
– Szybsze przystawienie do piersi
– Ułatwiony pasaż smółki
– Lepszy przyrost wagi
– Kolonizacja skóry i błon śluzowych noworodka florą bakteryjną rodziców
-Działanie przeciwbólowe – tak ważne w przypadku wcześniaków
– Ułatwienie zasypiania dziecka, pomoc w przejście w głęboką fazę snu
Dla rodziców:
– Nawiązanie bliskości, poczucie rodzicielstwa, budowanie więzi
– Załagodzenie stresu związanego z porodem
– Szybsze przystawienie do piersi, a co za tym idzie wyzwolenie hormonów ułatwiających laktacje, obkurczających macicę = zmniejszenie ryzyka krwawienia poporodowego
– Dla taty kangurowanie jest równie istotne jak dla mamy, pomaga nawiązać więź z dzieckiem i daje poczucie bycia istotnym i niepomijanym w tym wydarzeniu.
Hebamy mówią: PRZYTULAJCIE SIĘ!!!
Bibliografia:
Bajek A, Marcinkowski JT, Rzempowska J, Gawłowicz K. Kangurowanie – zalecany pierwszy bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem matki. Hygeia Public Health. 2014; 49(3): 417–420. 2.
Anderson GC. Kangaroo Care of the premature infant. W: Nurturing the premature Infant: Developmental Interventions in the Neonatal Intensive Care Nursery (red. E. Goldson). Oxford University Press, New York 1999, 131–160.
Stodolak A, Fuglewicz A. Kontakt skóra do skóry i kangurowanie noworodków – chwilowa moda czy naukowo udowodniona metoda, Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia. 2012; 5(1): s. 19–25